Resultat från Skånebulle 2013.04.27

Miniatyrbullterrier:
BIR-valp: World Cup Mamalodi
BIR: Javarke Wee Martials Breed
BIM: Potsu de Notsu Informer Igor

Bullterrier:
BIR-valp: Bernhard i Sunna
BIR: Quest Eglantine
BIM: Napier’s Cinnamon Spice

BIS-valp: World Cup Mamalodi (mini)
BIS-junior: Napier’s Cinnamon Spice (standard)
BIS-unghund: Buffalo Bull’s Nestor Napoleon (standard)
BIS-veteran: Essential Ella’s All Of Me (standard)
Bästa handler: Ann Jeanette S Jensen

BEST IN SHOW: Quest Eglantine
RUNNER UP: Javarke Wee Martials Breed

Resultat SvBtk Open & Trophy Show

Domare: Herr och Fru Westwood från Tulsadoom Kennel i Storbrittanien
Datum: 4-5 augusti 2012
 

MINIATYRBULLTERRIER LÖRDAG 4 augusti

SP=har tilldelats specialpris för att tävla vidare om Bästa Huvud, Bästa rörelser och/eller Bästa Handler

 

MINIATYRVALPAR, HANAR 4-6 MÅNADER

1. Laziebulls Dream-Catcher f 120313 vit/rt (Potsu de Notsu Fruit Cocktail-Tarzeys Mini Rough Dun, uppf Adina Oltenau, äg Eva Eriksson Hässelby)
1 HP BIR-Valp

 2. Laziebulls Thai Milky Dream f 120313 br/vit (Potsu De Notsu Fruit Cocktail-Tarzeys Mini Rough Dun, uppf Adina Oltenau, äg Ida Ahlgren Vallentuna)

 

 MINIATYRBULLTERRIER TIKVALPAR 4-6 MÅNADER

3. Laziebulls Miss-Sunshine f 120213 vit/rt (Potsu De Notsu Fruit Cocktail-Tarzeys Mini Rough Dun, uppf Adina Oltenau, äg Adina Oltenau, Hässelby)
1 HP BIM-Valp
SP:  rörelser

4. Laziebulls Sweet-Dreams f 120313 vit (Potsu De Notsu Fruit Cocktail-Tarzeys Mini Rough Dun, uppf Adina Oltenau, äg Josefin Wynel Örebro)

 

BÄSTA MINI HANVALP: NR 1 Laziebulls Dream-Catcher
BÄSTA MINI HUVUD HANVALP:-
BÄSTA RÖRELSE MINI HANVALP:-
BÄSTA TIKVALP:  Laziebulls Miss.Sunshine
BÄSTA MINI HUVUD TIKVALP:-
BÄSTA RÖRELSER TIKVALP: Laziebulls Miss.Sunshine
BÄSTA HANDLER VALP: –

 

BIR-VALP: Laziebulls Dream-Catcher
BIM-VALP: Laziebulls Miss.Sunshine


VUXNA MINIATYRBULLTERRIER

HANAR 9-15 MÅNADER

5. Bisbulls Mr Finland f 110923 br (Bisbull Very Hot Dog-Bisbulls Hot and Cold, uppf Bisbulls, äg Lars Backåker, Emma Andersson Norrköping)
2 HP BH-2
SP:  handler

6. Bullbuggbear’s Maxfactor f 110923 sbr/vit (Bisbulls I am A Legend-Bullbugbear’s Puuterihuisku, uppf Nina Paakkari, äg Saara Sandberg Kvidinge)
3

 7. Chill Out’s Mont Blanc f 110930 br/vit (Worrigal King of Camelot-Undertakers Purple Rain, uppf Camilla Bergman, äg Morgan Bjuhr Sundsvall)
1 HP BH-1 BIR, BIS
SP:  huvud  rörelser handler

8. Isabulld Primetime Herman f 110620 fawn/vit (Anirellas Prime Minister-Isabulls Doris All Around, uppf Anna och Anderas Wretström, äg Lars Norman Örebro)
4, SP: rörelse, handler  

9. Swedestaffs MBT Exit f 111024 tri  (Parabellum Frank Sinatra-Swedestaffs MBT Bones, uppf Claes Olsson, äg Selma Sjöberg Svensson Borås)
OPL


MINIATYRHANAR 15-24 MÅNADER

10. Eywas Glacier Buttercup f 100826 röd/vit (Bisbulls very hot dog-Epic Fairy, uppf  och ägMichaela Karlsson Helsingborg)
1 HP, BH 3,  SP: rörelse

11. Potsu De Notsu Informer Igor f 100826 röd/vit (Potsu de notsu fruit cocktail-Potsu de notsu Amazing Aisha uppf, Margot Oder, äg A&A Wretström, C Olsson, Linda Lindh)
2

12. Team Cozco Abbe Gulliver f 110110 svbr (King Of Hearts from Friars Point-Gummibullens Kicki Gulliver, uppf och äg Linda Lindh)
Deltog ej

MINIATYRHANAR 2-4 ÅR

13. Bulliebompa’s Ink Tank f 100622 svbr (Bullbugbears Ping Viiri-Bullaktiv Red Feather, uppf Anneli Woll, äg Jerker Johansson Trollhättan)
4

14. Isabulls Ebbe Gustls Legacy f 090808 svbr/vit (Augustus Antonius Multumin Parvo-Isabulls Alva Bigwig, uppf, A&A Wretström, äg Kristina Jagelaviciute Oslo)
2 HP,  SP:  rörelser Handler

15. Isabulls Elton Gustls Legacy f 090808 svbr/vit (Augustus Antonius Multumin Parvo-Isabulls Alva Bigwig, uppf, A&A Wretström, äg Fleming och Anita Skovby Upplands Väsby
OPL

 16. Tinybull’s Alphaville f 100604 r/vit (Bisbulls Very Hot Dog-Gummibullens Kizzy Gullive, uppf Tinybulls, äg Sara Lundquist).
1 HP, BH-4, Trophy Winner Runner Up

17. World Cup Porto f 100201 br. (Worrigal King of Camelot-World cup Chelsea. Uppf Anna Nordlund, äg Camilla Svensson)
3

 

MINIATYRHANAR 4-7 ÅR

18. Ethelwulf Trooping The Colour f 080331 svbr (Seaquest mr Bombastic-Alva Victoria Multumin Parvo, uppf Sandra Austin, äg Ingger Babette Christensson)
1 HP


MINIATYRTIKAR 9-15 MÅNADER

20. Glory Des Gardiens De Gaia f 110505 tri (Keeper Von Der Alten Vester-V’Atchoum Des Gardiens De Gaia, uppf Julie Wydrzynski, äg Petra Lundberg Ljusne)
2 HP,  SP:  handler

21. Isabull’s Primetime Hanna f 110620 br/vit (Anirellas Prime Minister-Isabulls Doris All Around, uppf A&A Wretström, äg Cecilia Åkesson Ludvigsborg)
OPL

22. Isabull’s Primetime Hertha f 110620 röd/vit (Anirellas Prime Minister-Isabulls Doris All Around, uppf och äg A&A Wretström,).
4

 23. Isabull’s Primetime Helga f 110620 br/vit (Anirellas Prime Minister-Isabulls Doris All Around, uppf A&A Wretström, äg Sanna Högmark Sala)
1 HP,  SP: Bästa huvud, bästa rörelse

24. Potsu De Notsu Little Lotte f 111026 br
Deltar ej

25. Reptibulld Bocca Quinis Last Berry f 110921 br/vit (Isabulls Elton Gustls Legacy-Seayess Smart Berry, uppf och äg Stine Westlie Kennel Reptibulls)
3,  SP: huvud, rörelse, handler
 

26. Snakecharmers Bling-Bling f 110821 vit/br (Badlemere Baychuck-Bouncy Bubble –M Wild Fairy, uppf Kaserina Miccochova, äg A&A Wretström, Iva Buchert, Lars Norman)
OPL,  SP: rörelser


MINIATYRTIKAR 15-24 MÅNADER

19. Bulliebompa’s Jelly Belly f 110408 vit (Bulliebompas Garamond-Nickelback The Warrior, uppf Anneli Woll, äg Maria Follman Örebro
3,  SP:  huvud  rörelser

27. Anirella’s Unbreakable Diamond f 110114 sbr/st (?) (Light My Fire von der alten veste-Anirellas Pillow talk, uppf Elizabeth Feuz, äg Astrid Lundquist Saltsjö-Boo)
2 HP,  SP:  rörelser, handler

28. Chill Out’s Zoulmate f 100819 vit (Bisbulls Very Hot Dog-Morhar Tilly Trotter At Saredon, uppf Camilla Bergman, äg Lars Henricson Kalix)
OPL,  SP: rörelser

29. Eywas White Mountain Orchid f 100826 vit/rt (Bisbulls Very hot dog-Epic Fairy, uppf Micheala Karlsson, äg My Åberg Tjörnarp)
4,  SP:  handler

30. Hog Dogs Snow White f 101031 vit (Parabellum Frank Sinatra-Mistelpilens Ce’Nedra, uppf Sofia Bäver, äg Lena Engman Älvkarleby)
OPL

31. Isabull’s Very Hot Gertrude f 110430 vit (Bisbulls Very hot dog-Isabulls Alva Bigwig, uppf A&A Wretström, äg Sandra Ruthström Leksand)
OPL,  SP:  handler

32. Javarke Wee Martials Breed 100805 br/vit (Bullynias Kaimos-Transcend Golden Child To javarke, uppf Joy Pilkington, äg Ann Jeanette Stenhaug Jensen Norge)
1 HP 1 BT BIM,  SP:  huvud  handler

 MINIATYRTIKAR 2-4 ÅR

33. Sweet Little Bratz Athena f 100601 vit/st (Isabulls Benjamin the pretender-Swedestaffs MBT ashley, uppf Petra Gustafsson, äg Cecilia Bellvik Vren
OPL

34. Classic Dream’s Mini Piff f 090606 vit (Leopold Old Rudej Wiedzmy-World Cup Fiorentina, uppf Pernilla & Rolf Ryberg, äg Pernilla Ryberg och Cecilia Karlsson)
OPL,  SP:  huvud  handler

35. Potsu De Notsu FBI Agent 091212 bri (Loco-Inglisilm Wild dog named cat, uppf Margot Oder, äg Petra Lundberg Ljusne)
3,  SP:  huvud

36. Snakecharmers Addicted To You f 100501 br/vit (Balliol Double Sin-Bouncy Bubble –M Wild fanny, uppf Katerins Miccochova, äg A&A Wretström)
2 HP,  SP: huvud rörelser

37. Tinybull’s Annie Lennox f 100604 röd/vit (Bisbulls very hot dog-Gummibullens Kizzy gulliver, uppf Astrid Lundquist, äg Tina Malmberg Lidingö)
1 HP, 3 BT,  SP:  huvud, handler

38. World Cup Benfica f 100201 vit (Worrigal King of camelot-World cup Chelsea, uppf och äg Anna Nordlund Hällefors)
4,  SP:  rörelser

 

MINIATYRTIKAR 4-7 ÅR

39. Epic Fairy f 070217 svbr/vit (Schardale Spirit Ovoz-Epic Cherub, uppf Kennel Epic, äg Michaela Karlsson Helsingborg)
1 HP 2 BT,  SP:  huvud

40. Isabull’s Disa All Around f 011117 röd/vt (Enoddens Attrative all alround-Isabulls Alva Bigwig, upp och äg A&A Wretström Knutby)
4,  SP:  rörelser

41. Mistelpilens Elessidil f 060602 br/vt (Epic Bigwig-Gummibullens Jenny Gulliver, uppf Lars-Åke Persson, äg Marie Nilsson och Christian Hallengren Kungsbacka)
OPL,  SP:  rörelser  handler

42. Tarzeye’s Mini Rough Dun f 080630 (Faraoland Dj Mendez-Gummibullens Isolde Gulliver, uppf Christina Erixson, äg Adina Oltenau Hässelby)
OPL 

43. World Cup Zaragosa f 080717 br/vt  (Bulliebompas Adobe Wild type-World cup Chelsea, uppf Anna Nordlund, äg Helen Stenvall Uddevalla)
3

44. World Cup Osasuna f 080717 br (Bulliebompas Adobe wild type-World cup Chelsea, uppf och äg Anna Nordlund Hällefors)
2,  SP: huvud

 

MINIATYRTIKAR 7-10 ÅR

45. Gummibullens Kizzy Gulliver f 041126 solid (Gummibullens Jack Gulliver-Gummibullens Isabella Gulliver, uppf Irene Johansson, äg Astrid Lundquist)
2 HP,  SP: rörelse, handler

46. Warmaster Val Allen f 040109 vit (Faraoland Dj Mendez-Gummibullens Isadora Gulliver, uppf Gunnar Strömbert, äg Caroline Ohlson Borlänge)
3

47. World Cup Chelsea f 040728 br (Picoesquinav Del Cornijal-Faraoland Cordon rouge, uppf och äg Anna Nordlund Hällefors)
1 HP 4 BT,  SP:  rörelser

MINIATYRTIKAR ÄLDRE ÄN 10 ÅR

48. Gummibullens Isadora Gulliver f 011117 röd/vt (Ivanhoe vom Glockenhof-Gummibullens Glory Gulliver, uppf Irene Johansson och Claes Göran Tyberg, äg A&A Wretström)
1 HP
 

AVELSKLASS MINIATYRHANAR
Inga deltagande

 AVELSKLASS MINIATYRTIKAR

 Isabulls Alva Bigwig med nr 14, 15, 31, 4
2 HP

World Cup Chelsea med nr 17, 38, 43, 44
1 HP

UPPFÖDARGRUPP MINIATYRER

 Bästa UPPFÖDARGRUPP

Kennel World Cup med nr 17, 38, 43, 47
1 HP

 Kennel Isabull’s med nr 21, 22, 23
2 HP

BÄSTA MINIATYRBULLTERRIER HANE:  Chill Out’s Mont Blanc
BH 2 Bisbulls Mr Finland
BH 3 Eywas Glacier Buttercup
BH 4 Tinybull’s Alphaville

BÄSTA HUVUD HANE: Chill Out’s Mont Blanc

BÄSTA RÖRELSER HANE  –

BÄSTA MINIATYRBULLTERRIER TIK:  Javarke Wee Martials Breed
BT 2 Epic Fairy
BT 3 Tinybull’s Annie Lennox
BT 4 World Cup Chelsea

 

BÄSTA HUVUD TIK: Snakecharmers Addicted To You
BÄSTA RÖRELSER TIK  Reptibulld Bocca Quinis Last Berry
BÄSTA HANDLER –
BÄSTA UPPFÖDARGRUPP   KENNEL WORLD CUP
BÄSTA AVELSGRUPP HANAR  —
BÄSTA AVELSGRUPP TIKAR     WORLD CUP CHELSEA

BIR: Chill Out’s Mont Blanc 
BIM: Javarke Wee Martials Breed 

  

BULLTERRIER SÖNDAG 5 AUGUSTI

 

BULLTERRIERVALPAR

 

HANVALPAR 6-9 MÅNADER

 

49. Martial’s Breed Big Gambler f 120111 solid (Bullenoias Happy Gilmore-Martial’s Breed Algorita Tigris, upp och ägare Ann Jeanette Stenhaug Jensen Norge)
1

 

TIKVALPAR 4-6 MÅNADER

 

50. Napier Cinnamon Spice f 120228 sbr/vit (Taylajay High Flyer Into Megaville-Napiers Candy Girl, uppf Tracy & Mike Fletcher, äg Jenny Berggren & Leila Saukko)
1 HP 2:a BT valp, SP: Bästa huvud

51. Topline Against All Odds f 120217 br/v (Augustus vom Alten Fritz-Topline Glory Days, uppf Lisbeth Eriksson, äg Ingela Andersson Dalum)
2 HP 3:a BT valp

52. Topline Agatha Christie f 120326 br/v (Bowler Hat’s Story Of Hemingway-Teté Noir Grace Kelly, uppf Lisbeth Eriksson, äg Birgitta Hädemo Borås)
3

53. Topline Barbara Cartland f 120326 br/v (Bowlet Hat’s Story Of Hemingway-Teté Noirs Grace Kelly, uppf och ägare Lisbeth Eriksson Viskafors)
4

TIKVALPAR 6-9 MÅNADER

54. Bullenoias Jade Dragon f 111212 br (Bowler Hat’s Story of Hemingway-Bullenoias Galactica, uppf Linda Vangsnes, äg Kristian Damlin, Norrtälje).
1 HP 1 BT valp BIR-valp BIS-valp, SP:  huvud

BÄSTA TIKVALP Bullenoias Jade Dragon

BTV 2: Napier Cinnamon Spice
BTV 3 Topline Against All Odds
BÄSTA HUVUD TIKVALP: Napier Cinnamon Spice
BIR-VALP: Bullenoias Jade Dragon
BIM-VALP: – 
BIS-VALP Bullenoias Jade Dragon

VUXNA BULLTERRIER

BULLTERRIERHANAR 9-15 MÅNADER

55. Breslau’s Drummer Boy f 110916 vit (Dajan top ace with action-Bullenoias fanny vom Bressendorff, uppf Kim & Bente Bressendorff, äg Susanne Sloth & Karsten C Pettersen, DK)
2, SP rörelser  handler

56. Breslau’s Stardust f 110916 vit/st Dajan Top act with action-Bullenoias Fanny vom bressendorff, uppf & äg Kim & Bente Bressendorff, DK
3

57. Buffalo Bull’s Nestor Napoleon f 110911 vit (Ragnarok Thrudheim-Buffalo Bull’s I’m Imperial Ivanna, uppf Margaretha Häll, äg Lisa Kvarnström & Jocke Andersson Göteborg)
1 HP, SP rörelser

58. Javarke Spiced Ice f 110603 vit
Deltog ej

BULLTERRIERHANAR  15-24 MÅNADER

59. Buffalo Bull’s Lion King f 101006 röd/vit (Bigshoths Cracker Barrel-Buffalo Bull’s Iäm Independent Ida, uppf & äg Margaretha Häll Hallstahammar)
3 HP, SP rörelser

60. Buffalo Bull’s Looking for Love f 101006 röd/vit (Bigshoths Cracker Barrel-Buffalo Bull’s Im Independent Ida, uppf Margaretha Häll, äg Anna Lindblom Sala)
1 HP 4 BH, SP rörelser

61. Buffalo Bull’s Lucky Luke f 101006 röd/vit Bigshoths Cracker Barrel-Buffalo Bull’s Im Independent Ida, uppf Margaretha Häll, äg Leonna & Mattias Aho-Ryhänen Espoo Finland)
2 HP, SP rörelser

62. Buffalo Bull’s Lust for Life f 101006 vit Bigshoths Cracker Barrel-Buffalo Bull’s Im Independent Ida, uppf Margaretha Häll, äg Ann Christin Andersson)
OPL

63. Chynos Basil f 110203 br/vit
Deltog ej

64. Chynos Parsley f 110203 br/vit (Eva Marias Broder jakob-Chynos Red Chili, uppf Anne-Marie Holmlund, äg Klas Knudsen Frillesås)
OPL

65. Consul Ewimark Rakownia f 101111 vit (Emred Huntsman-Secret Passion Ewimark Rakownia, uppf Ewa & Marked Wojeciechowsey, äg A&A Wretström & C Olsson)
4 HP, SP:  huvud  rörelser 

66. Topforce Wild at Heart f 110214 br/vit (Bullimpact Calico Jack-Falkos Sweet As sugar, uppf och äg Ann-Sofie Ramstad Boden)
OPL

67. Yoeckydoes Jolly Joker f 100808 vit (Yoeckydoes Gamin-Yoeckydoes Feurouge, uppf Heike Knockhaert, äg Karin Stenby Vallentuna)
OPL

BULLTERRIERHANAR 2-4 ÅR

68. Boromir Igor Isfaxe f 100709 vit (Emred Jack Daniels of Astasia-Mad About Extravagance, uppf & äg Siv Kvarnström Fjärdhundra)
OPL, SP:  rörelser

69. Boromir Dexter Drömfaxe f 100709 vit (Emred Jack Daniels of Astasia-Mad About Extravagance, uppf Siv Kvarnström, äg Kristian Damlin Norrtälje)
OPL 

70. Bowler Hat’s Story Of Hemingway f 091004 br/vit (Golitha All That Jazz-Bullrups Knubbiga Knallhatt, uppf & äg Ann-Christin Granfors & Rune Gustafsson Fotskäl)
2 HP Bästa HUVUD hane SP:  huvud  rörelser


71. Buffalo Bull’s Knight in White 091010 vit/br
Deltog ej.

 72. Buffalo Bull’s Knockout f 091010 vit/br (Anzesa Ineffable Isaac-Buffalo Bull’s Gothic Gargoyle, uppf Margaretha Häll, äg Emelie Norström, Hägersten)
4

73. Bullenoias Happy Gilmore  f 100625 röd/vit
Deltog ej

74. Bullkings Mandrake f 081010 svbr/vit (Valco the Joker-Bullkings Midsommar Promise, uppf Tina Cederstrand, äg Micke Pedersen Skultuna)OPL, SP:  huvud  rörelser

75. Eva Marias Broder Jakob f 080907 br/vit (Desert Kahu vom Jubel-Buffalo Bull’s Gothic Gargoyle, uppf Britt Norlin, äg Margaretha Häll Hallstahammar)
OPL

76. Golden League Iron Man f 090722 vit (Legendary Leon Timar-Golden League Black Illusion, uppf Leila Saukko, äg Nenad Markovic Skärholmen
3, SP:  rörelser

77. Horfire Buteo f 090613 röd/vit (Gwynsel Cymru Fach at Cwmdulais-Magic Touch Buteo, uppf Piotr Popovitz, äg Maria Follman Örebro)
OPL, SP:  rörelser  handler

78. Mad About Belgissimus f 091221 vit
Deltog ej.

79. Quest Eglantine 081105 r/vt (Emred War Dance-Quest Wenonah, uppf Espen Thygesen, äg Christer Karlsson Hässelby)
1 HP 1 BH BIM Bästa hanhund, SP:  huvud  rörelser

80. Ragnarok Thrudheim f 100313 br/vit (Kalsar Sweet William-Ragnarok Fricka over Bilboen, uppf Audrey & Mark Taylor, äg Leila Saukko Kungsör)
OPL

BULLTERRIERHANAR  4-7 ÅR

81. Anzesa Ineffable Isaac f 070428 br/vit (Rightstuff King to Anzesa-Astonian Aftiel, uppf Sannie, Stikkan, Kirsten Nielssen, äg Margaretha Häll Hallstahammar)
3, SP:  huvud  rörelser

82. Bowler Hat’s David Copperfield f 071103 vit (Mad About High Voltage-Bullrups Knubbiga Knallhat, uppf Ann-Christin Granfors & Rune Gustavsson, äg Hans Koljonen & Charlotte Pettersson Härryda)
2 HP 3 BH, SP:  Huvud  Handler

83. Bowler Hat’s Bob f 060404 bl/br (Knucklehead Netscape Navigator-Fiamma Ferragamo, uppf Ann-Christin Granfors & Rune Gustavsson, äg Anna-Lena Åkerström Kungsbacka)
4

84. Heavy Bull’s Irish Black And Tan f 080306 tri (Coxgal MeFein-Heavy Bull’s Hangover, uppf Sarie Fadjukov, äg Sofia Brännström Boden)
1 HP 2 BH  Bästa Rörelser Hane, SP:  huvud  rörelser  handler

85. Mad About High Voltage f 060324 vit
Deltog ej.

87. Panzarkrafts Fnatte f 070722 br/v (Panzarkraft Apple Brandy-Panzarkraft Fia Jansson, uppf Ruth & Olle Hägglund, äg Lisbeth Eriksson Viskafors)
OPL

BULLTERRIERHANAR 7-10 ÅR

88. Buffalo Bull’s Freeway Rebel f 040901 svbr/vit (Dajan Road Rebel To Sagacious-Buffalo Bull’s Brown Sugar Babe, uppf Margaretha Häll, äg Karin Stenby Vallentuna)
1 HP

89. Essential Ella’s Anything Goes f 040823 br/vt (Dumiland Allygator-Buffalo Bull’s Betty Boop, uppf Ewa Wolter, äg Sara Johansson Läckeby)
4

90. Kemok’s Ivan Warmaster At Ntd  f -04 svbr/vt (Warmaster Baccus Bavaria-Motley House regi ta ir, uppf Gunnar Strömbert, äg Helena Pohjonen Västerås)
3

86. Mad About X-Centric f 050228 vit/röd (Gimaar Comanche of Kilacabar-Ebboney Evette Of Eiramsel, uppf Minna Vaattovaara & Jens Andersson, äg Jerker Stridh Knivsta)
2

91. Tarzeye’s Stone Fly Sedge f 030311 vit/br
Deltar ej.

 

BULLTERRIERHANAR ÄLDRE ÄN 10 ÅR

92. Buffalo Bull’s Desperado f. 020723 vit
Deltar ej.

93. Dumiland Ally-Gator f 020220 br/vit (Low-Kick Big Ben-Dirty Dancing V Bercek At Dumiland, uppf Alin Dimitrescu, äg Linda & Ulf Pihl-Dahlin Hjälteby)
2, SP:  rörelser  handler

94. Topline Hugo Boss f 000824 vit (Topline Nightcap-Bullrups Junifer från Jättendal, uppf Lisbeth Eriksson, äg Peter Hellgren Mölndal)
1 HP BIM Veteran

BULLTERRIERTIKAR 9-15 MÅNADER

95. Breslau’s Gypsy Rose f 110916 vit/st (Dajan top act with action-Bullenoias Fanny Vom Bressendorff, uppf & äg Kim & Bente Bressendorff DK)
2 HP, SP:  huvud  rörelser handler

96. Buffalo Bull’s Norris Nymph f 110911 br/vit (Ragnarok Thrudheim-Buffalo Bull’s I’m Imperial Ivanna, uppf & äg Margaretha Häll)
4

97. Buffalo Bull’s Naughty Nellie f 110911 vit (ragnarok Thrudheim-Buffalo Bull’s I’m Imperial Ivanna, uppf Margaretha Häll, äg Emilia Schlömer Söderhamn)
OPL, SP:  rörelser

98. Bullenoias Incredible Martial’s f 110711 vit (Javarke jet fuel-Bullenoias Ecskade Paradice, uppf Linda Vagnsnes, äg Ann Jeanette Stenhaug Jenssen Norge)
OPL

99. Quest Qtee f 111020 svbr (Bowler Hat’s Story Of Hemingway-Quest Vol de Nuit, uppf & äg Espen Thygesen Norge)
1 HP 2 BT, SP:  huvud rörelser  handler

100. Stenflisa f 110808 br/vt (Madcap Veni Vidi Vici-Björkfallets Granna Greta, uppf & äg Mia Andersson & LL Hall)
3, SP:rörelser

150. Buffalo Bull’s Nordic Star at Anzesa f. 110911 br/vit (Ragnarok Thrudheim-Buffalo Bull’s im imperial ivanna uppf Margaretha Häll ,ägare sannie Nielssen DK
OPL

BULLTERRIERTIKAR 15-24 MÅNADER

101. Balrog’s Friederike vom Bressendorff f 100830 (Mortfrusz Fella Fredelsten-Balrogs Fella Fredelsten, uppf Sören & Lesen Herlev, äg Peter Andreasen DK)
OPL

102. Buffalo Bull’s Light My Fire f 101006 röd/vit (Bigshots Cracker Barrel-Buffalo Bull’s I’m Independent Ida, uppf & äg Margaretha Häll Hallstahammar)
2 HP , SP: huvud

103. Buffalo Bull’s Love Hurts f 101006 röd/vit (Bigshots Cracker Barrel-Buffalo Bull’s I’m Independent Ida, uppf Margaretha Häll, äg Ewa Wolter Stråvalla)
3, SP:  rörelser

104. Chynos Rosemary f 110203 r/br/vit (Eva Mrias Broder Jakob-Chynos Red Chili, uppf & äg Ann-Marie Holmlund Skellefteå)
4   BÄSTA RÖRELSER TIK, SP:  rörelser   handler

105. Chynos Thyme f 110203 br (Eva Marias Broder jakob-Chynos Red Chili, uppf Ann-Marie Holmlund, äg Katja Kaukovalta, Finland)
OPL

106. Frosthäxans Galadriel f 101213 vit/st (Mad About High Voltage-Frosthäxans Blomhåret, uppf & äg LL Hall Grums)
OPL

 107. Golitha Amazing Grace 101224 tri (Fiesta Fella-Conreniam Crystal clear by Golitha, uppf Steve Paterson, äg Kristian Damlin)
OPL

108. Heavy Bull’s Practice Makes Perfect 101029 br/vit (Mad About High Voltage-Björkfallets Sexiga Signe, uppf Sarie Fadjukov, äg Mia Andersson Molkom)
OPL

109. Megaville Mystic Sagacious f 101028 s/st (Megaville Visions-Terjo’s Here I am at Megaville, uppf Anna & Pete Blair, ag Mike Thompson Askersund)
1 HP 1 BT BIR, SP:  huvud  rörelser

110. Quest Pleine De Grace f 110415 vit/röd (Emred Jack Daniels of Astasia-Quest Zephinie Drounhin, uppf Espen Thygesen, äg Jessica Hansen Fritsla)
OPL

BULLTERRIERTIKAR 2-4 ÅR

111. Boromir Milda Muminfaxe f 100709 br/vit (Emred jack daniels of astasia-Mad About Extravagance, uppf & äg Siv Kvarnström Fjärdhundra)
OPL, SP:  rörelser

112. Emred Devil Sense f 100716 vit (Tulsadoom Abi Albion-Devils Diva of Emred, uppf Mr & Mrs D Lamomby, äg Mr T & Mrs V Grönborg Vildbjerg)
OPL

113. Eva Marias Syster Frida f 080907 br/vit (Desert Kahu ko vom Jubel-Buffalo Bull’s Gothic Gargoyle, uppf Britt Norlin, äg Margaretha Häll Hallstahammar)
OPL

114. Frumer’s Dolly Dancer f 100130 svbt/vit (Morfeus vom Bressendorff opal plast-Kobe Akka Laurensia, uppf Tommy Friis, äg Susanne Slot & Carsten C Pettersen, DK)
1 HP 3 BT, SP: huvud  rörelser handler

115. Golden League Dreamer f 090722 vit (Legendary Leon of Timar-Golden League Black Illusion, uppf Leila Saukko, äg Nils Erik Karlsson Västerås)
OPL

116. Golden League Lightning Strikes f 090722 vit (Legendary Leon Timar-Golden League Black Illision, uppf Leila Saukko, äg Leila Saukko & Jenny Berggren)
SP:  rörelser

117. Mad About Royal Blond f 091221 vit (Yoeckydoes Gamin-Mad About Love Bomb, uppf Minna Vaattovaara & Jens Andersson, äg Christer Karlsson Hässelby)
OPL

118. Mad About Bullweiser f 091221 vit (Yoeckydoes Gamin-Mad About Love Bomb, uppf Minna Vaattovaara & Jens Andersson, äg Emma Jonsson Bygdeå)
3 HP, SP:  huvud  rörelser  handler

119. Rollicks Affectionate Anthea f 100802 vit (Eva Marias Broder Jakob-Bodils Mantella, uppf Charlotta Mellin, äg Viktoria Widerkrantz Västerås)
OPL, SP:  rörelser

120. Rollicks Amazing Agnes f 100802 vit (Eva Marias Broder Jakob-Bodils Mantella, uppf Charlotta Mellin, äg Margreth Nilssom Horndal)
2 HP

121. Quest Joie De Vivre f 090818 br/vit (Shawnee Sitting Bull-Falkos She is my soft coloured girl, uppf Espen Thygesen, äg Kari Steensen Tangen & Espen Thygesen)
OPL, SP: rörelser  handler

122. Tète Noir Grace Kelly f 090731 br/vit (Panzarkrafts Fnatte-Bullibompas Pandage Tetenoir, uppf Annelie Isaksson, äg Lisbeth Eriksson Viskafors)
OPL

123. Vårforsens Sara Snöstorm f 081224 vit (Björkfallets Kungen i Svingen-Novocastrian Punch Drunk Love, uppf Inga-Britt & Tony Durendahl, äg Mia Andersson Molkom)
OPL

124. Yoeckydoe’s Intoto f 090603 br/vit (Yoeckydoes Headbanger-Yoeckydoes Feurouge, uppf Heike Knockaert, äg Nadja Edman & Jens Andersson)
OPL

149. Topline Dancing In The Dark f 090326 röd/vit (Panzarkrafts Fnatte-Topline Super Trouper, uppf Lisbeth Eriksson, äg Sigrid Kliche)
OPL

BULLTERRIERTIKAR 4-7 ÅR

125. Abigail f 080203 vit (Mad About High Voltage-Quest Etude, uppf & äg Frida Sjöberg Åby)
3, SP:  huvud rörelser

126. Anzesa Hope For Humanity f 060419 vit/st (Dajan Road Rebel to Sagacious-Caseygrays Lily Mae at Astonian, uppf Kirsten, Sickan, Sannie Nielssen, äg Tinne Hansen Emmaljunga)
OPL

127. Bodils Artemis f 070719 br/vit (Bodils Albus Dumbledore-Bodils The Divine Invasio, uppf Bodil Granberg, äg Caroline Rambow Surahammar)
OPL, SP:  rörelser

128. Buffalo Bull’s Germanmade Greta f 051215 svbr/vit (Rodeo Rider the Joker-Buffalo Bull’s Dancing Queen, uppf & äg Margaretha Häll)
OPL

129. Buffalo Bull’s I’m imperial Ivanna f 080503 vit/sv (Emred War Dance-Buffalo Bulläs Germanmade Greta, uppf Margaretha Häll, äg Mimmi Elg Bergshamra)
OPL

130. Buffalo Bull’s I’m Independent Ida f 080503 röd/vit (Emred War Dance-Buffalo Bulläs Germanmade Greta, uppf & äg Margaretha Häll Hallstahammar)
2 HP, SP: huvud rörelser

131. Buffalo Bull’s I’m Irresistable Iris f 080503 vit (Emred War Dance-Buffalo Bulläs Germanmade Greta, uppf Margaretha Häll, äg Leonna & Mattias Aho-Ryhänen Finland)
OPL

132. Mad About Whole Lotta Rosie f 060324 vit (KIldagh Northern Cross at Dazlin-Eboney Evette of Eiramsel, uppf & äg Minna Vaattovaara & Jens Andersson Eskilstuna)
4, SP:  rörelser

133. Quest Voodoo f 070614 röd/vit (Emred Jack Daniels of Astasia-Grisse Basse Nasse Nöff, uppf Espen Thygesen, äg Kari Steensen Tangen Oslo)
OPL

134. Sagacious Grace f 060723 vit/sv (Dazlin Defiance-Dajan Classy Lady at Sagacious, uppf & äg Mike Thompson Askersund)
1 HP 4 BT

135. Topline One eyed Beauty f 060728 br/vit (Bowler Hat’s Trick Or Treat-Topline Super Queen, uppf Lisbeth Eriksson, äg Anne & Jonas Granat Nyköping)
OPL

136. Topline Super Trouper f 070508 br/vit (B) (Bowler Hat’s Trick Or Treat-Topline Comanche Tonasa, uppf Lisbeth Eriksson, äg Lillian Ikatti Borås)
OPL

BULLTERRIERTIKAR 7-10 ÅR

137. Björkfallets Babuschka på Myra f 040401 br/vit (Garstang Elderado-Eva Marias Stumbling, uppf & äg Mia Andersson Molkom)
OPL

138. Buffalo Bull’s Ester Williams f 030917 br/vit (Novocastrians Leete legend-Beefhearts Cinderella, uppf Margaretha Häll, äg Ann-Marie Holmlund Skellefteå)
3

139. Bullrups Knubbiga Knallhatt f 040102 br/vit (Bowler Hat’s Trick or Treat-Bullrups Jehu Malört, uppf Lena Grundén, äg jessica Hansen Fritsla)
OPL

140. Essential Ella’s All Of Me f 040823 vit/sv (Dumiland Ally-gator-Buffalo Bull’s Betty Boop, uppf, Ewa Wolter, äg Jocke Andersson Göteborg)
4

141. Kemok’s And Warmasters Kamasutra f -03 svbr/vit
Deltog ej

142. Novocastrian Ursa Major f 021012 br /v
Deltog ej.

143. Quest Wenonah f 040526 röd/vit (Gimar Comanche Og Kilacabar-Quest Quiet Riot, uppf Espen Thygesen, äg Minna Vaatovaara & Jens Andersson Eskilstuna)
1 HP, SP:  rörelser

144. Quest Yrsa f 040902 vit/sbr (Quest Agrippa-Egalite, uppf Espen Thygesen, äg Ann Jeanette stenhaug Jensen Norge)
2 HP

145. Topline Queen Of Heart f 031220 br/vit (Panzarkrafts Cusin Hamish-Topline Dancing Queen, uppf Lisbeth Eriksson, äg Anne & James Granat Nyköping)
OPL

BULLTERRIERTIKAR ÄLDRE ÄN 10 ÅR

146. Dina f 970602 br/vit (Unending Comic Dudi Ansabi-Candle Light Ithilien, uppf Slawek Gasiorowski, äg Inger Babette Christensen DK)
1 HP

147. Dajan Guinevere f 020609röd/vit (Rightstuff Renegade of Kilacabar-Serene Serenity at Girabard, uppf Janet & David Furneaux, äg Leila Saukko)
2

148. Topline Sophia Loren 980602 br/vit
Deltog ej

AVELSKLASS BULLTERRIERHANAR

75. Eva Marias Broder Jakob med nr 104, 105, 119, 120
2 HP

80. Ragnarok Thrudheim med nr 57, 96, 97, 150
1 HP Bästa avelsgrupp hane

AVELSKLASS BULLTERRIERTIKAR

129. Buffalo Bull’s I’m Imperial Ivanna med nr 57, 96, 97, 150
2 HP

130. Buffalo Bull’s I’m Independent Ida  med nr 60, 61, 102, 103
1 HP Bästa avelsgrupp tik

UPPFÖDARGRUPP BULLTERRIER

Kennel Quest med nr 79, 99, 121, 144
2 HP

Kennel Buffalo Bull’s med nr 60, 61, 102, 103
1 HP Bästa uppfödargrupp

BÄSTA HANE 1: Quest Eglantine

BH 2 Heavy Bull’s Irish Black And Tan

BH 3 Bowler Hat’s David Copperfield

BH 4 Buffalo Bull’s Looking for Love

BÄSTA HUVUD HANE Bowler Hat’s David Copperfield:

BÄSTA RÖRELSER HANE Heavy Bull’s Irish Black And Tan

 

BÄSTA TIK  Megaville Mystic Sagacious

BT 2  Quest Qtee  

BT 3 Frumer’s Dolly Dancer

BT 4 Sagacious Grace

BÄSTA HUVUD TIK: Mad About Bullweiser

BÄSTA RÖRELSER TIK: Chynos Rosemary

 

BÄSTA HANDLER: ANN JEANETTE S JENSEN

 

BÄSTA AVELSKLASS HANAR: Ragnarok Thrudheim

BÄSTA AVELSKLASS TIKAR:  Buffalo Bull’s Im Independent Ida

 

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP: BUFFALO BULL’S

 

BIR Megaville Mystic Sagacious                                                                                                                      

BIM Quest Eglantine

.

BIS   Chill Out’s Mont Blanc  miniatyrbullterrier

 

 

 

 

BARN MED HUND

GÖTA AHLENBÄCK MED FRIDOLF

ENGLA RAMBOW MED ZAZZA

JESSICA BLOMGREN MED LEXUS

ALVIN DAMLIN MED GRACE

ENYA SANDBERG MED BOCCA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Askersund 12/8

Domare: Doddo Sandahl

Hanar
Chkl Isabull’s Fridolf McFly, CACIB, BIM

Tikar
ökl Bulliebompa’s jelly Belly Exc 1
Javarke Wee Martials Breed Exc2

chkl Bulliebompa’s Gill Sans, Cacib, Bästa tik, BIR,BIG, BIS-2!

BULLTERRIER

Öppen klass hane: Horfire Burteo VG

Öppen klass tikar:
Megaville Mystic Sagacious EXC 1 cert, cacib, bästa tik och BIR
Rollick’s Amazing Agnes EXC 2, rescert, rescacib, 2:a bästa tik

VäTek Tånga Hed 120506

Domare: Bill Leslie, Irland

BIR SECH Quest Easy going Mad about
BT 2 & CERT Megaville Mystic Sagacious
BT 3 SECH Buffalo Bull’s I’m Independent Ida
BT 4 SECH Golden League Lightning strikes

BIM SECH Golden League Iron man
BH 2 & CERT Yoeckydoes Jollyjoker
BH 3 Bullenoias Happy Gilmore
BH 4 Chynos Parsley

BIR valp 4-6 mån  Bullenoias Jack Frost
BIR valp 6-9 mån Buffalo Bull’s Noble Nugget
BIM valp 6-9 mån Stenflisa


                             BIR & BIM